Photo diary: Tunisia

Dnešní příspěvek bude plný fotek z Tuniska. Nečekejte žádné pláže, moře a sluníčko. Dnes vám chci ukázat hlavně tuniská města. Navštívila jsem celkem tři - Tunisko, Hammamet a Nabeul. Tunisko je hlavní město a myslím, že je ze všech nejméně oku lahodící. Nachází se zde ale také historické místo Kartágo, kde je to krásné. Hammamet je naopak turisty velmi vyhledávaná oblast, která se dělí na starší a novější část. Mně se moc líbily obě dvě, ale ta starší má větší kouzlo. Nabeul je pak známý hlavně pro své páteční trhy.

This post is full of Tunisia photos. Do not wait for any beaches, sun or sea. Today I would like to show you Tunisian cities. I have visited three of them - Tunis, Hammamet and Nabeul. Tunis is capital and it is not as beautiful as the others in my opinion. You can find here also Carthage that is on the other hand very beautiful. Hammamet is a very popular place for turists and it is divided to the old and new part. I really liked both, but the old one has better atmposphere in my opinion. Nabeul is very popular place for its Friday markets. 

NABEUL


HAMMAMET
TUNIS

5 komentářů:

 1. I loved seeing all the beautiful pictures! Especially the ones of the market place! :D

  http://perlasancheza.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Thank you!:) I am a markets lover so that pics are also my favorite.

   Smazat
 2. Besutiful pictures, So terrible what has happened! It was a nice holiday destination...xx
  I hope you are having an amazing time in NYC
  xx
  www.travelera.es

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Thank you. NY trip was perfect! I am also very sorry for what happened in Tunisia. I have been there twice and I really enjoyed it. Now they will definitely lose so many turists.

   Smazat
 3. Special Holiday is Wholesale Tour Operator in India, recipient of National Tourism Award presented by H.E The President of India, International Quality Award from Europe & also World Travel Brand Award, to name few. We have our own transport fleet and offer most attractive deals for tour packages, hotels and car rentals.

  OdpovědětSmazat